Naukowcy z University of Texas Medical Branch odkryli, że pochodne BPA mogą zwiększać ryzyko otyłości, cukrzycy, a zwłaszcza nowotworów, plasując substancję na liście toksyn kancerogennych, powodujących m.in. raka prostaty i raka piersi. Długa lista skutków ubocznych obejmuje także nadciśnienie i choroby serca.
Istnieją badania potwierdzające, że bisfenol A może wpływać na rozwój homoseksualnej orientacji w życiu płodowym. BPA „udając” estrogen zaburza proporcje hormonów płciowych w łonie matki, fundując dziecku „kąpiel” w estrogenie.
Zaobserwowano również przypadki ADHD, stanów lękowych i depresji.
BEZPŁODNOŚĆ
brak wytrysku
OTYŁOŚĆ
odkładający się tłuszcz
NOWOTWORY
wzrost komórek rakowych
SPADEK PŁODNOŚCI
niski poziom testosteronu
NADWAGA
faceci mają damskie piersi
RAK PROSTATY
zaburzenia hormonalne
CUKRZYCA
zaburzenia wydzielania insluliny
CHOROBY SERCA
grozi Ci wylew lub zawał
RAK PIERSI
zaburzenia hormonalne
NIEREGULARNE MIESIĄCZKI
zły poziom estrogenu
BRAK POTOMSTWA
problemy z zajściem w ciążę
PORONIENIA W CIĄŻY
ciąże wysokiego ryzyka
WADY ROZWOJOWE DZIECKA
mutacje genetyczne płodu
ZABURZENIA NEUROLOGICZNE
ADHD i inne choroby
ZABURZENIA BEHAWIORALNE
niepewność podejmowania decyzji
Jakie choroby powoduje bisfenol A?
BEZPŁODNOŚĆ
Problem dotyczy 10–15% par w wieku reprodukcyjnym; w 35% przyczyna niepłodności leży po stronie kobiety i w tylu samo po stronie mężczyzny, a za 10% odpowiadają oboje. W 20% przypadków nie da się określić jednoznacznej przyczyny. Wyróżniamy czynniki bezpłodności zależne od kobiety lub od mężczyzny. Leczenie bezpłodności zależy od przyczyny.
Źródło: Wikipedia
OTYŁOŚĆ
Choroba przewlekła o złożonej etiologii, którą definiuje się jako nieprawidłowe lub nadmierne nagromadzenie tłuszczu, które stanowi zagrożenie dla zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia definiuje otyłość jako posiadanie wskaźnika BMI powyżej 30. Za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 25% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 30% u kobiet.
Źródło: Wikipedia
NOWOTWORY
Grupa chorób, w których komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany, a nowo powstałe komórki nowotworowe nie różnicują się w typowe komórki tkanki. Utrata kontroli nad podziałami jest związana z mutacjami genów kodujących białka uczestniczące w cyklu komórkowym: protoonkogenów i antyonkogenów. Mutacje te powodują, że komórka wcale lub niewłaściwie reaguje na sygnały z organizmu.
Źródło: Wikipedia
Jakie choroby powoduje bisfenol A?
CUKRZYCA
Grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią (podwyższonym poziomem glukozy we krwi) wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych.
Źródło: Wikipedia
RAK PROSTATY
Pierwotny nowotwór złośliwy gruczołu krokowego pochodzenia nabłonkowego. Jest to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych u ludzi, pod względem zapadalności u mężczyzn ustępujący jedynie rakowi płuca.
Źródło: Wikipedia
RAK PIERSI
Rak gruczołu sutkowego, potocznie rak piersi (łac. carcinoma mammae) – najczęstszy nowotwór złośliwy gruczołu sutkowego wywodzący się z tkanki nabłonkowej. Na świecie rak ten jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Rak sutka pojawia się także u mężczyzn, jednak jest rzadki i zwykle późno rozpoznawany.
Źródło: Wikipedia